Cvičení až průběžné postupy (techniky - metody) sestavené (a doporučované) naším Mistrem Radanem Chrobokem

Obrázek uživatele DMDU

Tělesná cvičení

 1. "Volavka" - pozor, je doufáme dost známé původní Jógové cvičení jménem "Volavka" (ásana - pouze postojové cvičení), tak si jej prosím nepleťte s následujícím cvičením, které je trochu více pohybové. Náš Mistr se nově rozhodl toto Své cvičení přejmenovat na "Protahující se volavka", takže už by nemělo docházet k záměnám: Postavíme se pokud možno rovně (stoj spatný) a natáhneme obě ruce před sebe - vodorovně. Nahrbíme tak také ramena směrem dopředu (hodně lidí je tak Bohužel nepěkně nahrbených "normálně"). Potom (pomalu) zatáhneme ruce dozadu - s ohnutím ("zalomením") v loktech, a to tak aby se lokty (pokud možno) dostaly za záda. Takže také ramena tak narovnáme, ba dokonce protáhneme dozadu (správný postoj - rovná páteř). Můžeme i několikrát provést hmit (hmitnout) pro pořádné protažení. Toto cvičení provádíme pochopitelně tak, že se nadechujeme při výše vysvětleném zatažení rukou, respektive ramen dozadu a vydechujeme při výše vysvětleném natažení rukou dopředu. Celé cvičení by mělo vypadat přibližně tak, jako když volavka zaujímá svůj typický postoj se zataženým krkem (rameny) dozadu a křídly složenými za záda (viz odpovídající obrázek níže vpravo). Toto cvičení opakujeme klidně tolikrát (tak dlouho), dokud nás to bude bavit:). Cílem je pokud možno dosáhnout (trvalého) stavu skutečně rovného postoje, zvláště tedy nenahrbených (neshrbených) ramen a tedy i páteře v oblasti ramen. Toto cvičení důrazně doporučujeme zvláště všem nahrbeným (shrbeným) lidem pro nápravu (uzdravení) a také všem lidem, kteří mají hodně sedavou práci a hrozí jim výše vysvětlené nahrbení (shrbení).
 2. "Delfín" či lépe "Číšník": Postavíme se pokud možno rovně (stoj spatný) a zatáhneme pánev, respektive bedra směrem dovnitř. Pomůžeme si (i pro kontrolu) položením ruky respektive jen dlaně za záda a zároveň hřbetem ruky na záda. Toto cvičení opakujeme klidně tolikrát (tak dlouho), dokud nás to bude bavit:). Celé cvičení by mělo vypadat přibližně tak, jako když delfín vyskakuje z vody, akorát naopak - čili místo typického delfíního nahrbení dochází naopak k prohnutí včetně protažení. Respektive celé cvičení by mělo vypadat přibližně tak, jako když stojí (i chodí) číšník ve svém typickém postoji (s jednou rukou za zády atd.). Při tomto cvičení se tedy také můžeme procházet. Cílem je pokud možno dosáhnout (trvalého) stavu skutečně správného (rovného) postoje, zvláště tedy správného tvaru ("rovné") bederní páteře. Toto cvičení důrazně doporučujeme zvláště všem nahrbeným (shrbeným) lidem pro nápravu (uzdravení) a také všem lidem, kteří mají hodně sedavou práci a hrozí jim výše vysvětlené nahrbení (shrbení).
 3. "Želva": Postavíme se pokud možno rovně (stoj spatný) a zatáhneme bradu směrem dopředu mezi ramena (co nejvíc) jako když želva zatahuje hlavu do krunýře :). Toto cvičení provádíme pochopitelně tak, že se nadechujeme při narovnávání brady a naopak vydechujeme při jejím zatahování. Toto cvičení opakujeme klidně tolikrát (tak dlouho), dokud nás to bude bavit:). Cílem je pokud možno dosáhnout (trvalého) stavu skutečně správného (rovného) postoje, zvláště tedy správného tvaru ("rovné") krční páteře a správného držení hlavy. Výborným vedlejším účinkem je možnost odstranění bolesti hlavy (migrény)!:)
 4. Nově náš Mistr vytvořil cvičení "Sup" - respektive "Klanící se sup": Postavíme se pokud možno rovně (stoj spatný), nebo si rovně alespoň sedneme. Zatáhneme obě lopatky směrem dovnitř (mezi ramena), podobně jako kdybychom chtěli pokrčit rameny - avšak ramena nijak nekrčíme. Můžeme se při tomto pohybu i "zhoupnout" až hmitnout. Prosíme omluvte obrázek, který je pouze nalezeným (byť Vědomě a tedy co nejlépe zvoleným) obrázkem supa, protože skutečně správný, odpovídající obrázek máme (doufáme) někde v našich Datech (a zatím jsme jej Bohužel nenašli). Byl Vědomě vybrán sup krahujovitý kvůli své souvislosti s krahujcem, což je hlavní Totemové zvíře našeho Mistra znak (symbol - logo) naší Školy. Prosíme, všimněte si jak má sup na příslušném obrázku prohnutá křídla, tak podobně prohýbáme záda při tomto cvičení.
 5. Více našich souvisejících cvičení, respektive i průběžných postupů (technik - metod) viz http://duchovni.mysteria.cz/osobni_rozvoj_techniky.htm.

Pro skutečně správný postoj ("rovná" páteř - záda) doporučujeme cvičit přinejmenším první tři výše vypsaná cvičení (v pořadí podle potřeby, přičemž doporučujeme poradenství - konzultace - s odbornou odpovědnou osobou, nejlépe s naším Mistrem). Každé vhodné cvičení důrazně doporučujeme cvičit poctivě a vědomě, respektive Vědomě s velkým V (čili i v duchovním významu) - více viz https://www.jogin.cz/vyznam-uvedomovani-v-joze-1-asany.

Myslíte, že bychom měli přidat odpovídající videa, nebo je to jasné už tak jak je to výše vypsané? Prosíme, vložte svůj názor jako komentář k této stránce, nebo jej nám alespoň napište!:)

Důrazně doporučujeme náš web pro správnou životosprávu (včetně poradenství, rozumných receptů atd.): http://DMDU.trenerzdravi.cz - prosíme pamatujete si, že výživa dělá 80% a pohyb pouze 20%. Také doporučujeme stránku (respektive i další následující stránky, které se zabývají správnou životosprávou (včetně cvičení) všeobecněji: https://oldschoolnewbody.com/v5/index.php - anglicky (stránky obsahují důležitá nedoporučení, čili co byste ve vlastním zájmu neměli).

Myšlenková (mentální), duševní i čistě Duchovní cvičení

Každé vhodné cvičení důrazně doporučujeme cvičit poctivě a vědomě, respektive Vědomě s velkým V (čili i v duchovním významu) - více viz https://www.jogin.cz/vyznam-uvedomovani-v-joze-1-asany, přičemž doporučujeme poradenství - konzultace - s odbornou odpovědnou osobou, nejlépe s naším Mistrem.

Tagy: 

Sdílejte!

Přidat komentář

Wysiwyg public

 • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
 • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.

Filtered HTML

 • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
 • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.